Urazy mechaniczne: Jeżeli zwierze ma problemy z poruszaniem się, lub utyka – należy sprawdzić czy nie nastąpiło złamanie kończyny. Powodem takiego złamania, jest zazwyczaj desperacji skok, np: podczas wybiegu, lub przypadkowe przyciśnięcie kończyny np: drzwiami. Gdy zauważymy, że nasz chomik utyka, najlepiej udać się do weterynarza, który unieruchomi kończynę, i owinie ją bandażem.
Rozwolnienie: Często spowodowana jest podawanie chomikowi niewłaściwego pokarmu,
jest to jedna z najczęściej występowanych chorób u chomika, i bardzo szybko prowadzi do śmierci. Chomik chory na rozwolnienie musi dostawać tylko suchy pokarm i nie należy go żywić ani warzywami ani owocami, dopóki nie wyzdrowieje. Wodę w poidełku zastąpmy przegotowaną ostudzoną herbatą rumiankową. Podawajmy dużo chleba, i suchego ryżu.
Choroba mokrego ogona: Choroba ta, znana jest również jako choroba mokrego tułowia, zazwyczaj spowodowana jest stresem, i dotyka najczęściej młode chomiki, w czasie zmiany otoczenia, i w czasie oswajania. Dlatego ważne jest, aby chomika odpowiednio przetransportować ze sklepu do domu, i dać mu potrzebny w tym czasie spokój. Choroba mokrego tułowia jest infekcją bakteryjną lub zaburzeniem równowagi naturalnej bakterii występującej w zołądku chomika lub jego jelicie.
Infekcja Oka: Infekcja oka jest bardzo groźna, należy szybko podjąć leczenie antybiotykiem, bo w innym przypadku choroba może przenieść się na cały oczodół, a następnie do mózgu! Objawami infekcji oka, jest częste mrużenie oczu, wydzielina ropna, łzawienie, oraz efekt zamglonego oczka. Objawy infekcji jest ciężko rozpoznać, dopiero kiedy gałka oczna stanie się bardziej wypukła, a w pobliżu oka pojawi się strup, dowiadujemy się że coś z naszym zwierzakiem jest nie tak. Polecam udać się do weterynarza, który w przypadku gdy sytuacja się nie poprawi, zapisze antybiotyki.
Schorzenie dróg oddechowych: Przy schorzeniu tym, zwracać należy uwagę na nos zwierzęcia, i jego sposób oddychania. Wyciekający śluz z nosa, i przyśpieszony oddech wskazuje na stan zapalny w oskrzelach lub płucach. Podajemy mu wówczas odpowiedni antybiotyk. Często leczenie chomika nie jest już zbytnio pomocne, a choroba kończy się nagłą śmiercią chomiczka – dlatego jak najszybciej należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz