piątek, 30 sierpnia 2013

Smycz dla chomika – tak czy nie?

Chomik jest małym zwierzątkiem, nie dużym psem. W sklepach zoologicznych jest wiele smyczy dla psów jak i dla gryzoni, ale czy to dobry powód żeby ją kupić?
Wiele osób jest zdania, że smycz jest świetną rzeczą, ponieważ zabierając chomika na pole nie ucieknie nam… co jest nieprawdą! Może ją przegryźć albo z się z niej wyplątać. Najlepiej chomika zabierać w miejsce gdzie mamy możliwość złapania go w chwili ucieczki.



Zakładanie smyczy chomikowi jest dla niego bardzo stresujące. Chomik, to małe bezbronne zwierze, które w przeciwieństwie do psa, stresuje się. Dlaczego mamy narażać chomika, na stres, i lęk? W dodatku, szelki od smyczy, tamują krew. Po za tym, zwierzak może się udusić, gdy go pociągniemy, wtedy będzie zupełna katastrofa!

Co zamiast smyczy?
Niektórzy twierdzą że lepszym rozwiązaniem jest kula, chociaż to też jest jednak stresujące dla chomika.


Śmierć zwierzaka. Co dalej?

Zwierzęta, niestety, nie żyją wiecznie. Prędzej czy później nadchodzi moment, gdy zwierzak zdycha. Oprócz żalu, pozostaje pytanie "co zrobić z martwym pupilem?".Większy problem mają z tym te osoby, które nigdy nie miały zwierzaka i nie mają "wprawy" w obchodzeniu się z martwym ciałem. Opcji jest kilka, wszystko zależy od tego, w jakich okolicznościach pupil zdechł, gdzie mieszkamy, ile mamy pieniędzy i jaki sprzęt posiadamy w domu.


Zostawienie u weterynarza: Najkorzystniej jest zostawić ciało w lecznicy, w której (o ile) usypiało się chomika. Nie mamy kłopotu, nie musimy jeździć do lasu, ani nie mamy dylematu moralnego, jeśli ukochanego przyjaciela wyrzucimy na śmietnik. Minusem jest tylko cena. Za taką usługę płaci się zwykle ok. 10 zł. Prawo nakazuje utylizację zwłok zwierząt przekraczających wagę pół kilograma. Jeśli jesteśmy pewni naszego weterynarza i jeśli wiemy, że odpowiednio zajmie się zwierzęciem, to nie mamy się czego bać...


Zakopanie w ogródku/lesie: Mamy szczęście, jeśli zwierzaka zakopujemy na swojej posesji czy w ogródku. Gorzej, jeśli mieszkamy w bloku, a chcemy zakopać chomika. Musimy wybrać odpowiednie miejsce.Nie może być to zwykłe podwórko za blokiem, ani miejsce pod drzewem przy najpopularniejszej ścieżce w parku. Pamiętajmy, że psy mają o wiele lepszy węch od człowieka i bez problemu mogą odnaleźć naszego pupila. Zakopmy chomika głęboko tam, gdzie będziemy choć w 75% pewni, że zwłoki nie zostaną odkopane tego samego dnia.Minusem jest znalezienie odpowiedniego miejsca, no i wysiłek włożony w wykopanie dołu. Pół biedy, gdy robi to za nas ktoś starszy.

Wyrzucenie do śmieci: Jest to dobre wyjście dla tych, którzy nie mają dylematów moralnych i są pogodzeni ze śmiercią zwierzaka. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć zwłoki (np. zapakować do pudełka, które dokładnie zakleić taśmą), by nie zostały przypadkowo przez kogoś wzięte do ręki, czy rozpakowane przez wygłodniałe "śmietnikowe" koty.

Spalenie: jeśli ktoś posiada piec, albo ma do niego dostęp, to nie widzę przeciwwskazań. Oczywiście najlepiej, by nie był to piec pokojowy. Spalenie w ognisku też jest dobrym rozwiązaniem. Wiemy dokładnie, co dzieje się z ciałem zwierzęcia, nie trzeba płacić, mamy pewność, że nic go nie zje. Jesteśmy świadomi tego, co stało się z chomikiem.


Jeśli ktoś był przywiązany do zwierzaka, to może mu sporządzić "trumienkę". Nie jest to nic dziwnego ani głupiego, jeśli nikomu nie sprawia przykrości. Konstruowanie takiego pudełka może być odpowiednią formą pogodzenia się z utratą pupila.

Dla przykładu, trumienka wykonana z pudełka po chusteczkach:


Chomik a inne zwierzęta

Chomik z reguły nie jest typem zwierzęcia, które zaprzyjaźnia się z innym. Jest typem samotnika, szczególnie syryjski, nie dogaduje się z innymi osobnikami tej samej rasy. Czasem chomiki karłowate (dżungarskie, Campbella, Roborowskiego) mogą być trzymane parami tej samej płci, bądź w grupach rodzinnych. Nie jest to jednak regułą. Nasz gryzoń nie zaprzyjaźni się z kotem, psem, ptakiem, czy królikiem. Jest szczęśliwy, kiedy może spędzać czas samotnie bądź z właścicielem.



Chomiki mogą żyć bezpiecznie w domu, wraz z innymi zwierzętami ale wtedy, kiedy podejmiemy odpowiednie kroki, by zabezpieczyć klatkę naszego małego pupila. Musimy dobrze zamykać klatki i stawiać w takim miejscu, by nikt się do niej nie dobrał. Jeśli to możliwe, lepiej umieścić klatkę czy akwarium w pokoju/miejscu niedostępnym dla psa czy kota. Inaczej mogą ją otworzyć, przewrócić, zrzucić ze stołu i zrobić krzywdę gryzoniowi.

Przed wypuszczeniem chomika na wybieg po pokoju należy wyprowadzić inne czworonogi i dobrze zamknąć drzwi. NIGDY nie należy ufać innym zwierzętom i zostawić je z chomikiem sam na sam w pomieszczeniu. Nie ważne jak bardzo nam się wydaje, że dobrze się ze sobą dogadują. Każde zwierzę ma instynkt, szczególnie koty - łowiecki. Nie zastanawiają się nad tym, co robią. Nawet mały i przyjacielski pies może przypadkowo zranić czy zabić chomika, a kot po prostu może wziąć za smaczną przekąskę.



Oczywiście zdarzają się przypadki, że nasze pupile nie pozabijają się. Możliwe jest nawet, że większe czworonogi będą uciekały przed papuśnym chomikiem z prostego względu - nie będą wiedziały co to jest. Możliwe, że będą się ze sobą bawić. Ale jak by nie było, nie można polegać na zwierzęciu i zawsze trzeba mieć małego i bezbronnego chomika na oku.


czwartek, 29 sierpnia 2013

Na zawsze w moim sercu

Długo zastanawiałam się czy dodać notkę o moich starych chomikach... Jednak zdecydowałam się, że o nich napisze.
Pod choinkę 24 grudnia 2012r. dostałam od rodzwiców klatkę dla chomiczków.Byliśmy wtedy u dziadków na wsi niedaleko Rzeszowa.Po powrocie do domu gdy święta dobiegły końca, ok 4 stycznia kupiłam 2 chomiki dżungarskie płci męskiej Honey i Sucharka.
Miesiąc przed wakacjami zdecydowałam, że znów kupie chomiczki dlatego założyłam blog :P

Wstawię kilka zdjęć Honey i Suchara.


Suchar


Honey




Na zawsze w moim sercu <3

5 najczęściej występująchych chorób

Urazy mechaniczne: Jeżeli zwierze ma problemy z poruszaniem się, lub utyka – należy sprawdzić czy nie nastąpiło złamanie kończyny. Powodem takiego złamania, jest zazwyczaj desperacji skok, np: podczas wybiegu, lub przypadkowe przyciśnięcie kończyny np: drzwiami. Gdy zauważymy, że nasz chomik utyka, najlepiej udać się do weterynarza, który unieruchomi kończynę, i owinie ją bandażem.


Rozwolnienie: Często spowodowana jest podawanie chomikowi niewłaściwego pokarmu,
jest to jedna z najczęściej występowanych chorób u chomika, i bardzo szybko prowadzi do śmierci. Chomik chory na rozwolnienie musi dostawać tylko suchy pokarm i nie należy go żywić ani warzywami ani owocami, dopóki nie wyzdrowieje. Wodę w poidełku zastąpmy przegotowaną ostudzoną herbatą rumiankową. Podawajmy dużo chleba, i suchego ryżu.


Choroba mokrego ogona: Choroba ta, znana jest również jako choroba mokrego tułowia, zazwyczaj spowodowana jest stresem, i dotyka najczęściej młode chomiki, w czasie zmiany otoczenia, i w czasie oswajania. Dlatego ważne jest, aby chomika odpowiednio przetransportować ze sklepu do domu, i dać mu potrzebny w tym czasie spokój. Choroba mokrego tułowia jest infekcją bakteryjną lub zaburzeniem równowagi naturalnej bakterii występującej w zołądku chomika lub jego jelicie.





Infekcja Oka: Infekcja oka jest bardzo groźna, należy szybko podjąć leczenie antybiotykiem, bo w innym przypadku choroba może przenieść się na cały oczodół, a następnie do mózgu! Objawami infekcji oka, jest częste mrużenie oczu, wydzielina ropna, łzawienie, oraz efekt zamglonego oczka. Objawy infekcji jest ciężko rozpoznać, dopiero kiedy gałka oczna stanie się bardziej wypukła, a w pobliżu oka pojawi się strup, dowiadujemy się że coś z naszym zwierzakiem jest nie tak. Polecam udać się do weterynarza, który w przypadku gdy sytuacja się nie poprawi, zapisze antybiotyki.



Schorzenie dróg oddechowych: Przy schorzeniu tym, zwracać należy uwagę na nos zwierzęcia, i jego sposób oddychania. Wyciekający śluz z nosa, i przyśpieszony oddech wskazuje na stan zapalny w oskrzelach lub płucach. Podajemy mu wówczas odpowiedni antybiotyk. Często leczenie chomika nie jest już zbytnio pomocne, a choroba kończy się nagłą śmiercią chomiczka – dlatego jak najszybciej należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.


środa, 28 sierpnia 2013

Toaletka- Jak nauczyć chomika z niej kożystać?

Chomik, instynktownie jako toaletę wybiera sobie róg kuwety lub jakąś rzecz z wyposażenia klatki.




Przykładowe kuwety:

TRIXIE TOALETA NAROŻNA DLA MAŁYCH GRYZONI ; cena: 4,20 zł


TRIXIE TOALETA NAROŻNA DLA CHOMIKA Z DASZKIEM I ŁOPATKĄ

ZWYCZAJNY SZKLANY SŁOIK




By nauczyć chomika załatwiania się w toaletce:
  • Znajdźmy w domu słoik, nieduży, taki, by chomik swobodnie mógł się w nim okręcić. 
  • Zagotujmy wodę. Po zagotowaniu wlejmy wrzątek do słoika. Gorąca temperatura wody pozbawi słoik zapachów i bakterii.
  • Po dokładnym wysuszeniu, wstawmy słoik w to samo miejsce klatki, w którym chomik się załatwił.
  • Nabierzmy trochę wilgotnych od moczu trocin i włóżmy je do słoika tak, by przesiąkł ich zapachem.


Chomik może być na początku zdezorientowany. Będzie słoik obwąchiwał, ale nawet jeśli nie zacznie załatwiać się w nim od razu, to po jakimś czasie być może przekona się do niego.
Gdy przyjdzie czas czyszczenia toalety, lepiej nie myć jej płynem do naczyń. Słoik zacznie inaczej pachnieć i chomik może się odzwyczaić od korzystania z niego. Lepiej najpierw wypłukać go z resztek trocin w gorącej wodzie, a następnie znowu słoik wyparzyć. Jeśli mamy plastikową toaletkę, po prostu wypłuczmy ją w gorącej wodzie. Do klatki wstawiamy ją ponownie dopiero po dokładnym wysuszeniu.



Czy można kąpać chomiki?


Apsolutnie NIE!!!
Chomików nie wolno kapać ani moczyć wodą! ponieważ  maja małe płuca i takie kąpanie jest dla nich niebezpieczne....

Rozpoznawanie płci





wtorek, 27 sierpnia 2013

Lista żywieniowa


  
             Dozwolone :
  •  Aster
  • Awokado bez pestek i skóry
  • Babka lancetowata, suszona
  • Banany suszone - alternatywa dla dropsów i tym podobnych 
  • Banany świeże - w bardzo małych ilościach
  • Bazylia
  • Borówka
  • Brokuły - w małych ilościach
  • Brukselka
  • Buraki czerwone - stosować z umiarem, zawierają dużo kwasu szczawiowego, farbują mocz
  • Chleb - twardy, ale jeszcze zdatny do spożycia
  • Chleb świętojański - tuczący, podawać w niewielkich ilościach
  • Chrabąszcze, świeże, suszone
  • Cukinia - rzadko, w małych ilościach
  • Dynia, pestki
  • Dropsy dla gryzoni
  • Figa
  • Gałązki drzew owocowych, leszczyny - bardzo ważny materiał do gryzienia
  • Groch - suszony i sprasowany, również w postaci płatków
  • Gruszka - słabo dostosowana do potrzeb chomików, można bardzo rzadko podawać
  • Jabłko - raz na dwa dni
  • Jajko (gotowane), białko - w niewielkich ilościach
  • Jęczmień
  • Jeżyna - liście, owoce
  • Jogurt - bardzo dobry pokarm białkowy, zwłaszcza jogurt naturalny
  • Jogurt śmietankowy - nie stosować przy nadwadze
  • Kapusta rzepak
  • Kokos
  • Koniczyna - z czystych łąk
  • Krewetki 
  • Kukurydza - świeża, mrożona, suszona, płatki (bez cukru)
  • Kwiaty drzew owocowych
  • Larwy - tuczące, podawać niedużo, np mączniki
  • Liście drzew owocowych
  • Makaron - gotowany bez soli
  • Maliny - bardzo smaczny świeży pokarm, podawać od czasu do czasu
  • Mango
  • Marchewka - korzeń, natka (zawiera dużo wapnia)
  •  Melisa suszona
  • Melony - bardzo rzadko
  • Mięso - w zależności od rodzaju, z kury, mielone wołowe (świeże , mało podawać)
  • Mięta pieprzowa
  • Mniszek pospolity - podawać młode liście, lub korzeń, także suszony
  • Mole
  • Mozarella - można podawać, ale rzadko
  • Nasturcja
  • Nagietek
  • Ogórki, świeże 
  • Orzechy laskowe
  • Orzechy włoskie - tuczące, podawać z umiarem
  • Orzeszki ziemne - duża zawartość tłuszczu, podawać z umiarem
  • Owady
  • Owies, nasiona i płatki - zawiera dużo tłuszczu
  • Owoce - oprócz cytrusów i pestkowych, świeże i suszone
  • Owoce dzikiej róży, świeże i suszone
  • Papryka
  • Pietruszka, nać - suszona lub świeża (dużo witaminy C), nie podawać ciężarnym chomiką
  • Pistacje - tylko nie solone
  • Pokarm dla psów z puszki - bez cukru
  • Pokarm dla rybek akwariowych w płatkach
  • Róża - owoce
  • Rodzynki
  • Rumianek suszony
  • Ryby, świeże - wartościowy pokarm zawierający białko
  • Ryż 
  • Ser, chudy, bez ziół i innych dodatków - podawać z umiarem
  • Ser żółty - tylko z małą zawartością tłuszczu
  • Siano
  • Słonecznik - podawać z umiarem, tuczący
  • Sól do lizania - dostarcza minerałów
  • Suchary
  • Stokrotka - tylko z czystych łąk
  • Szałwia
  • Szpinak
  • Śmietana - nie podawać przy nadwadze
  • Trawy, świeże i nasiona - z czystych łąk
  • Truskawki (świeży) - podawać od czasu do czasu
  • Trawka dla kotów
  • Trycina cukrowa
  • Twaróg
  • Winogrona, bez skórki - podawać z umiarem
  • Wiśnia - bez pestek  
  • Woda, świeża - musi być zawsze dostarczona, wymieniać najlepiej co dwa dni
  • Zboża
  • Ziemniaki, gotowane, bez soli
  • Żurawina 
                                                                     

         Niedozwolone :

  • Akacja
  • Ananas
  • Arnika
  •  Barszcz syberyjski - roślina trująca
  • Bluszcz - trujący
  • Brzoskwinie - owoce pestkowe
  • Buk, owoce - trujące
  • Bukszpan
  • Cebula
  • Chipsy - w żadnym wypadku, chomik ich nie trawi
  • Ciastka dla gryzoni z cukrem
  • Cis pospolity
  • Cytryna
  • Czekolada - w żadnym wypadku, powoduje zaklejenie torebek, próchnicę 
  • Czereśnie -owoc pestkowy , nie powinien być podawany
  • Czosnek
  • Czosnek niedźwiedzi - podobny do czosnku
  • Dąb
  • Dmuchawiec, kwiaty - trujące
  • Dropsy - dużo cukru, żadnych wartości odżywczych, zaklejają torebki, powodują próchnicę
  • Drzewa iglaste - zawierają trującą żywicę
  • Endywia - za dużo pestycydów
  • Fasola, łuski i nasiona - bardzo trujące
  • Fasola wielkokwiatowa, surowa - trująca
  • Fasola zielona - bardzo trująca
  • Grzybień biały
  • Grejfruty 
  • Jajko, żółtko - za duża zawartość cholesterolu
  • Jaskier
  • Jemioła pospolita
  • Jogurt z cukrem lub substancjami poprawiającymi smak, np. owocowy
  • Jodła - drzewo iglaste, zawiera żywicę
  • Kalafior
  • Kalarepa
  • Kapusta zielona
  • Kasztany, białe i różowe - lekko trujące
  • Kąkol
  • Konwalia - silnie trująca
  • Koper włoski - średnio przystosowany do potrzeb żywieniowych chomików
  • Krokus
  • Lilia
  • Łopian
  • Łubin
  • Mak polny
  • Mandarynki
  • Mięso wieprzowe - zbyt tłuste
  • Mięso surowe z kurczaka i wieprzowe
  • Migdały
  • Mniszek lekarski, kwiaty i łodygi - trujące
  • Morela - owoc pestkowy
  • Narcyz - trujące
  • Nektarynki - owoc pestkowy
  • Oberżyna
  • Orlik pospolity
  • Ostrokrzew, jagody - trujące
  • Owoce pestkowe - bez pestki można podawać
  • Owoce egzotyczne, typu papaja, liczi
  • Owoce zamrożone Peperoni - zbyt ostre, powoduje choroby układu pokarmowego
  • Pestki z owoców - trujące
  • Pierwiosnek
  • Pigwa
  • Piwonia
  • Pomarańcze
  • Pomidory zielone
  • Por
  • Porzeczki - średnio przystosowane do potrzeb żywieniowych chomików
  • Pokarm dla kotów zawierający taurynę
  • Przebiśniegi - trujące
  • Potrawy z przyprawami i same przyprawy
  • Potrawy gotowane z solą
  • Potrawy smażone
  • Powój
  • Rabarbar
  • Rośliny pokojowe - wiele z nich jest trujących
  • Rośliny bulwiaste
  • Rzepicha
  • Rzodkiewka
  • Sałata, liść - za dużo pestycydów
  • Sałata lodowa - za dużo pestycydów
  • Sasanka
  • Serki owocowe, z cukrem lub substancjami poprawiającymi smak
  • Skrzyp polny
  • Słodycze - w żadnym wypadku, powoduje zaklejenie torebek, próchnicę
  •  Szczypiorek
  • Szpinak - usuwa wapń z organizmu
  • Śliwki - owoce pestkowe
  • Świerk - drzewo iglaste, zawierające żywicę
  • Trędownik bulwiasty
  • Tulipany
  • Warzywa konserwowane - brak wartości odżywczych, często solone
  • Warzywa zamrożone
  • Wilcze jagody - trujące
  • Wilczomlecz nadobny (Gwiazda betlejemska) trujący
  • Zielona fasolka
  • Ziemniaki, surowe oraz zielone części - trujące
  • Żelki - zaklejają torebki, powodują zapalenie pyszczka, powstaje próchnica, powoduje bóle, trujące
  • Żołędzie - trujące
  • Żywica - trująca
     

Chomik syryjski

Chomik syryjski (Mesocricetus auratus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, hodowanego także jako zwierzę domowe.




Występowanie
Ojczyzną chomika syryjskiego jest Azja Mniejsza, gdzie zamieszkuje on tereny pustynne i półpustynne, można go spotkać też na polach zbożowych. Złocista barwa futra (stąd nazwa łacińska auratus – złocisty) utrudnia obserwowanie tego gryzonia na wolności, przez co mało wiadomo o jego biologii i zachowaniu.


Wygląd
Ciało chomika syryjskiego jest walcowate, osiąga długość 15–18 cm i masę ciała 100–170 g. Ogon osiąga rozmiary 10–15 mm. Nogi ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów. Łapy są nieowłosione, przednie mają 4 wykształcone palce, kciuk jest zredukowany do małego wyrostka. Tylne łapy mają 5 palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się. Chomiki posiadają krótkie nieowłosione ogony, swym kształtem zbliżone do ogona niedźwiedzia. Charakterystyczną cechą są torby policzkowe, służące przede wszystkim do gromadzenia i transportu pokarmu. Chomik może ich użyć także do przenoszenia młodych, a gdy wypełni je powietrzem – do utrzymania się na wodzie.


Ubarwienie
W wyniku spontanicznych mutacji, a następnie selekcji hodowlanej, powstała niezliczona ilość odmian barwnych chomika syryjskiego: zbliżona do naturalnej (Golden), kremowa (Cream), biała (White), cynamonowa (Cinnamon), czarna (Black), popielata, srebrno-szara (Silver grey) oraz wiele innych. Zdarzają się też chomiki albinotyczne, o białej sierści i czerwonych oczach.

Chomik dżungarski

Chomik dżungarski (Phodopus sungorus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, nadający się do hodowania w domu. Jego nazwa pochodzi od rejonu Chin, Dżungarii, w którym został odkryty.



Środowisko życia i występowanie
Na wolności zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej na terenach Rosji i Kazachstanu. W poszukiwaniu pożywienia może wędrować na obrzeża lasów. W niesprzyjających warunkach zapada w sen zimowy (hibernację) lub sen letni (estywację).


Wygląd
Chomik dżungarski, podobnie jak chiński, ma na grzbiecie pręgę. Kształt jego ciała jest jednak wyraźnie odmienny – bardziej zaokrąglony. Długość ciała to średnio 9 cm. Samiec ma długość około 10 cm, a samica 7 cm. Bardzo krótki ogon i łapy są prawie niewidoczne. U chomików karłowatych gruczoł zapachowy położony jest pośrodku brzucha. Masa ciała wynosi 30–40 g. Wyróżnia się czarną pręgą od czoła po ogon. W większości chomiki te są ciemnego ubarwienia, lecz występują także białe, u których też wyróżnia się pręgę na grzbiecie, lecz jest ona mniej widoczna.

Ubarwienie
Latem kolor chomika dżungarskiego jest na grzbiecie szaro-biały, na brzuchu biały. Na bokach ciała mogą występować białe plamy. W zimie futro na grzbiecie jest o wiele jaśniejsze, prawie zupełnie białe. Zmiana koloru futra ma podłoże fotoperiodyczne. W warunkach domowych zmiana ta zdarza się rzadko.

Chomik roborowskiego

Chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych. Najmniejszy przedstawiciel podrodziny chomików.





Wystepowanie
 Na wolności zamieszkuje piaszczyste pustynie i półpustynie Azji Środkowej. 


Wygląd
Ma 7 cm długości[potrzebne źródło], waży 10–25 g[potrzebne źródło], jest więc wielkości 2-tygodniowego chomika syryjskiego. Jego futro ma barwę piaskową z lekko czerwonawym odcieniem w lecie i szarym w zimie. Brak pręgi na grzbiecie i bocznych plam. Łapy ma porośnięte futrem.

Rozród
Ciąża trwa od 19 do 22 dni, po czym rodzi się do siedmiu młodych[potrzebne źródło]. Jego zwyczaje, zachowanie i biologia są podobne do innych chomików karłowatych. Żyje 2-3 lata.



Chomik chiński

Chomik chiński (Cricetulus griseus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych. Zamieszkuje Azję. Gatunek hodowlany.






Występowanie
Chomik chiński zamieszkuje Mongolię i północne Chiny; środowisko życia stanowią skaliste równiny i stepy.


Wygląd
Chomik chiński ma wiele cech wspólnych z chomikiem syryjskim. Cała sylwetka oraz sposób poruszania się są u obu gatunków bardzo podobne. Chomik chiński mierzy 8-12 cm (dla porównania u chomika syryjskiego jest to 15-18 cm), w tym na ogon przypadają 2-3 cm. Masa ciała wynosi 30-35 gram. Samce większe od samic. Posiada długą czarną pręgę, biegnącą wzdłuż grzbietu. Ciało chomika chińskiego, w przeciwieństwie do innych chomików karłowatych, jest walcowate. Jak każdy chomik ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów łapy. Przednie mają 4 wykształcone palce i zredukowany kciuk, tylne mają 5 palców. Łapy są nieowłosione. Chomik ten ma najdłuższy ogon ze wszystkich chomików, który pomaga zwierzęciu we wspinaniu się. Ogon jest również nieowłosiony. U chomików karłowatych gruczoł zapachowy położony jest pośrodku brzucha. Chomiki mają duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych nocą, choć chomik chiński bywa aktywny także w godzinach dziennych.

Rozród
Przeciętna wielkość miotu wynosi 4 młode. Uzyskują dojrzałość płciową po 90 dniach i rozmnażają się do ukończenia 12-15 miesięcy.Długość ciąży wynosi 18-21 dni. Przez kilka dni po urodzeniu samica będzie przepędzać samca z gniazda. Młode przestają pić mleko matki w wieku około 21 dni.Osobniki młode zaczynają pokrywać się sierścią po 5 dniach od urodzenia. Po 14 dniach są już w pełni owłosione; wtedy też są w stanie pożywiać się i pić samodzielnie.W wieku 8 tygodni można już pewnie odróżnić samca od samicy.Chomik chiński osiąga wiek 2,5–3 lat.

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Kołowrotek

Kołowrotki są niezbędne w każdej klatce. Dzięki niemu chomiki nie są otyłe, mogą sie wybiegać, są zadowolone i nie jest im nudno :) Są różne rodzaje kołowrotków podam wam kilka wad i zalet...


  drewniany

Zalety:
- gdy spadnie nic mu nie będzie
- ładnie wygląda

Wady:
- dość drogi
- zajmuje dużo miejsca
- chomik może go pogryść
- może zgnić od moczu
(ale jest na to sposób można pomalować
go specialną farbą do drewna, którą można kupić w sklepie budowlanym)


plastikowy


Zalety:
- jest pełny i łapki nie wpadają chomikowi w pręty
- nie kosztuje zbyt wiele
- łatwo sie czyszci

Wady:
- chomik może zjeść plastik!!!


UWAGA na metalowe kołowrotki!
chomikom wpadają łapki w szpary...



Należy patrzeć na takie:



Zalety:
- łatwo sie czyści
- nie zgnije

Wady:
- troche piszczy


PAMIĘTAJ!

     

Oswajanie

 Oswajanie chomików jest takie same we wszystkich gatunkach. Wystarczy o tej samej porze codzienie brać na ręce. Wszystkie chomiki z jednego pomieszczenia najlepiej równocześnie i po tyle samo czasu, bo gdy jeden będzie brany na ręce częściej, drugi z zazdrosci pogryzie tamtego albo ciebie. Chomiki są ufne, według mnie są  bardzo urocze lubią robić durne rzeczy                

Klatki

Klatki są różne metalowe, drewniane, plastikowe i szklane. Według mnie najlepsze są metalowe chomik może sie po nich wspinać, wdrapywać...



rodzaje:

Szklane


Drewniane


Plastikowe



Metalowe


PAMIĘTAJ!!!

Domki

Domek jest dla naszego pupila schronieniem, miejscem, w którym gdzie czuje się dobrze jest to jego mały kąt. W srodku będzie miał ciszej i spokojniej.




 Są różne rodzaje domków:


Drewniane



Plastikowe


Ceramiczne

kokosowe



Małe pomysły na kokosa:










Poidełka

Dużo wygodniejsze od miseczek na wode są poidełka, dzięki niemu chomikom się lepiej pije. Zazwyczaj nie kosztują dużo, a woda nie zostaje rozlana ani zanieczyszczona...



Oto kilka rodzajów poidełek:





Karma


Jest bardzo dużo pokarmów dla chomików, nie zawsze wie się, który wybrać. Ja polecam pokarm z firmy Vitapol premium.

750 g' cena 11.90


Skład: ziarna zbóż i produkty zbożowe 26,9% , mieszanka zbożowa uzupełniająca granulowana 25% , nasiona i owoce oleiste 11,3% , warzywa 17,9% , inne rośliny 14,2% , produkty piekarnicze 3,6%, owoce 1,1%.


Miseczka na pokarm

W każdej klatce powinna znaleźć sie miseczka na pokarm podstawowy. Ja zalecam mieć 3 miseczki, drugą na ziarna a trzecią na owoce można np pokroić troche marchewki. Chomik dzięki temu może wybrać sobie pokarm jaki w danej chwili chce.Trzeba też wybrać odpowiednią miseczke najlepiej szklana albo ceramiczną, bo plastikowa będzie się przewracać.



Są różne rodzaje miseczek

plastikowe:


ceramiczne:



szklane:





Powitanie!

       Witam! 
Na blogu http://happy-hamster-carmels.blogspot.se/ ! Na tym blogu dowiecie się wszyskiego o chomikach dokładniej:
-Jak je oswoić
-Czym je karmić
-Poznacie rasy chomików
-akcesoria do klatek
Mam nadzieje, że moje informacje bedą wam pomocne :P